Konut Projeleri

Tapu üzerinde ipotek olup olmadığı nasıl öğrenilir ?

Tapu üzerindeki ipotek nasıl anlaşılır ?

18 Eylül 2015 09:12
-A

+A

İpotek, halen mevcut olan veya henüz doğmamış olmakla beraber doğması kesin veya olası bulunan herhangi bir alacak, ipotekle güvence altına alınması işlemi oluyor. Peki, tapu üzerinde ipotek var mı? Nasıl öğrenilir?

Tapu üzerinde ipotek var mı?

Taşınmaz rehni ipotek, ipotekli borç senedi veya irat senedi şeklinde kurulabiliyor. İpotek, halen mevcut olan veya henüz doğmamış olmakla beraber doğması kesin veya olası bulunan herhangi bir alacak, ipotekle güvence altına alınması işlemi oluyor.

Borçlunun teminat gösterdiği herhangi bir taşınmazın tapusuna ipotek konulabiliyor.

Miktarı belirli olmayan veya değişebilen alacaklar da, belli rehin derecesine yerleştirilir ve tescilden sonra alacak miktarında meydana gelecek değişmelere bakılmaksızın sırasını korur. 

Taşınmaz ipoteği kurmak için gerekli belgelerin temin edilmesi ve masrafların ödenmesi gerekiyor. 

Borçlu borcunu ödemediği takdirde, alacaklı ipotekli taşınmazı satarak, satış bedelinden alacağını tahsil edebiliyor. Peki, bir tapu üzerinde ipotek olup olmadığı nasıl öğrenilir?

İpotek sorgulama..

İpotek tapu belgesi ile birlikte tapu dairesine müracaat edilerek öğrenilebiliyor. Ayrıca, internet üzerinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Bilgileri Sorgulama sisteminden de bu sotgulama yapılabiliyor.

Emlakkulisi.com

Facebook'ta paylaş butonu
Print
  • ÇOK OKUNANLAR
  • ÇOK YORUMLANANLAR

DUYURULAR

LİNKLER

ARŞİV

HAVA DURUMU

Günlük Gazeteler

Oku